Ako spoznať stav pneumatík?

Sú vaše pneumatiky ešte vhodné na nazutie na vozidlo? Alebo už by ste ich radšej mali vymeniť?

1. Výška vzorky

Meranie hĺbky dezénu

Podľa vyhlášky je pri zimných pneumatikách minimálna povolená hĺbka dezénu 4mm. Pozor, túto hĺbku musí mať vaše pneumatiky po celú zimu. Nie len v okamihu nazutie na vozidlo. Je potreba teda odhadnúť dostatočnú rezervu, o koľko sa môžu vaše pneumatiky v priebehu zimy zísť. Ak nemáte k dispozícii merač hĺbky dezénu, môžete využiť jednoduchú pomôcku s 1 eurovú mincí. Tá je dvojfarebná a vonkajší okraj má presne 4mm. Ľahko si teda môžete aj v priebehu zimy overiť, ako na tom váš vzorka je.

2. Vek pneumatiky

Veľmi dôležité je, overiť si starobe pneumatiky, ktorú chcete na vozidlo obúvať. Pre tento účel sme pripravili jednoduchú kalkulačku, kam zadáte údaj DOT z vašej pneumatiky. DOT je uvedený na všetkých pneumatikách a je vyjadrený štvormiestnym číslom. Naša kalkulačka vám číslo prevedie na dátum výroby pneumatiky. Pneumatika, ktorá je 3 roky stará, už má obvykle znateľne horšie jazdné vlastnosti, ako keď bola nová. Hoci je vzorka ešte dostatočný. Pneumatiku starú 4 a viac rokov už neodporúčame vôbec obúvať.

 

3. Vizuálna kontrola pneumatiky

Než pneumatiku naložíte a odveziete do pneuservisu na prezutie, zo všetkých strán si ju prezrite. Čo hľadať?

 

 • Praskliny - zteřelá guma. Značí, že pneumatika už nie je v najlepšej kondícii a pravdepodobne je dosť stará. Okrem horších jazdných vlastností môže hroziť aj jej prasknutie, čo je veľmi nebezpečné. Rozhodne neodporúčame takú pneumatiku obúvať.
 • Vrazené črepy, alebo klince. Ak ste minulú zimu nabehli na klinec, je pokojne možné že ste s ním jazdili, bez toho aby ste si to všimli. Tlak v pneumatike môže uchádzať len veľmi pomaly, alebo vôbec. K problému dôjde až vo chvíli, keď klinec za jazdy z pneumatiky vypadne. A podľa zákonov schválnosti vám ujde vzduch z pneumatiky v tú najmenej vhodnú chvíľu. Radšej teda občas pneumatiku prezrite. Prípadné poškodenie môžete nechať opraviť v pokoji, keď budete rovnako v pneuservise kvôli prezúvanie.
 • Nesymetricky zísť vzorku. Ak je vzorka zísť z jednej strany viacerých, alebo sú na pneumatike vydreté plôšky, odporúčame zájsť do autoservisu. Je možné, že budete potrebovať opraviť, alebo nastaviť podvozok. Čím skôr opravu vykonáte, tým menej budete ničiť svoje vozidlo aj pneumatiky.
 

Vyberáte letné pneumatiky? Tu je nový Test letných pneumatík 2024.

 

 • Continental PremiumContact 7

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Continental PremiumContact 7

  87 %

  20 recenzií


  Viac

 • Hankook Ventus Prime 4 K135

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  ADAC 2023

  Hankook Ventus Prime 4 K135

  89 %

  42 recenzií


  Viac

 • Michelin Pilot Sport 5

  AutoBild 2023

  Michelin Pilot Sport 5

  87 %

  63 recenzií


  Viac


 • TOPlist TOPlist
  Zavrieť

  Zadajte rozmer vašich pneu

  Najčastejšie: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

  / R