Rady & tipy

Dezény pneumatík

Dezén pneumatiky sa označuje ako vzor behúňa pneumatiky. Keď hovoríme o rôznych typoch dezénu, máme na mysli rôzne vyrezané drážky v behúni.

Šířka pneu na disk

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené povolené/odporúčané šírky pneumatík pre konkrétny ráfik v závislosti od jeho šírky. Tieto hodnoty berte ako odporúčania. Majte na pamäti, že je nevyhnutné vždy dodržiavať kombináciu rozmerov ráfika a pneumatiky uvedenú vo veľkom technickom osvedčení vášho vozidla.

Pneumatiky pre obytné vozy

Pneumatiky pre obytné vozy majú svoje špecifiká. Samozrejme aj tu sa musíte predovšetkým riadiť údajmi, ktoré máte vo veľkom technickom preukaze. Čo je typicky rozmer, nosnosť a rýchlostný index. V tomto článku sa budeme zaoberať ďalšími špecifikami pneumatík pre obytné autá.

Rýchlostný index

Rýchlostný index na pneumatikách predstavuje označenie, na akú rýchlosť je pneumatika maximálne konštruovaná. Častou chybou býva, že vodiči volia nižšou rýchlosťou index na pneumatike s domnienkou, že rovnako jazdí pomaly. To je však chyba. Rýchlostný index je nutné dodržať podľa vášho veľkého TP, bez ohľadu na váš štýl jazdy.

Ako spoznať stav pneumatík?

Sú vaše pneumatiky ešte vhodné na nazutie na vozidlo? Alebo už by ste ich radšej mali vymeniť?

Značenie pneumatík

Pri robení nových pneumatík je nutné poznať značenie, ktoré sa na pneumatikách používa. Inak by sa mohlo stať, že vyberiete typ pneumatiky, ktorý pre vaše vozidlo nie je vhodný. To môže mať za následok horšie jazdné vlastnosti aj ťažkosti s Políciou, alebo stanicou technickej kontroly, kde sa použité pneumatiky kontrolujú.

Porovnanie snehových reťazí

Premýšľate o kúpe nových reťazí? Alebo sa len chystáte na hory a reťaze už máte kúpenej? Prečítajte si nášho radcu, ako reťaze vyberať a ako s nimi zaobchádzať. Na čo si dať pozor, až budete snehové reťaze v záveje nasadzovať?

Povinnosť zimných pneumatík

Viete od kedy do kedy sú v SR povinné zimné pneumatiky? Sú povinné všade a za každého počasia, alebo len niekedy? Odpoveď nájdete v našom radcovi.

TOPlist TOPlist
Zavrieť

Zadajte rozmer vašich pneu

Najčastejšie: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R