Povinnosť zimných pneumatík – od kedy?

Viete od kedy do kedy sú v SR povinné zimné pneumatiky? Sú povinné všade a za každého počasia, alebo len niekedy? Odpoveď nájdete v našom radcovi.

Zimné pneumatiky sú na Slovensku povinné od 15. novembra do 31. marca. Okrem toho musí byť splnená podmienka, že na ceste je súvislá vrstva snehu, ľadu, námrazy atď. Preto nie je nutné prezúvať na letné pneumatiky hneď 15. 11., keď je vonku teplota vysoko nad bodom mrazu, a rovnako je možné prezúvať na letné pneumatiky týždeň alebo dva pred koncom zimného obdobia, ak je predpoveď počasia priaznivá.

Pozor na nehodu, ak nemáte zimné pneumatiky

Dôrazne však odporúčame nešpekulovať s protektorovaním pneumatík a nechať termín protektorovania na poslednú chvíľu, keď začne naozaj snežiť. Okrem rizika nehody, keď vás zlé počasie zastihne nepripravených, existuje aj vysoké riziko zavinenia nehody a problémov s poisťovňou. Poisťovne si totiž pri nehodách spôsobených zlým počasím dávajú veľký pozor na to, či ste mali svoje vozidlo riadne pripravené a vybavené zimnou výbavou. Preto si veľmi potrpia nielen na to, či ste mali na vozidle zimné pneumatiky, ale aj na stav týchto pneumatík a na to, aký hlboký bol ich dezén. Ak niekde zistia problém alebo nedostatok vo vašej zimnej výbave, môžu vám odmietnuť preplatiť poistné plnenie. Najmä pri vážnejších nehodách, pri ktorých dôjde k zraneniam, môžu vzniknúť státisícové až miliónové škody, ktoré vám poisťovňa odmietne preplatiť, a tieto škody sa preto budú vymáhať od vás. Odporúčame vám preto, aby ste nepodceňovali povinnosť používať zimné pneumatiky a aby ste sledovali aj hĺbku dezénu, ktorá podľa vyhlášky nesmie klesnúť pod 3 mm.

Stačí mať zimné pneumatiky len na hnacej náprave?

Nie, to nestačí. Zákon vyžaduje, aby vodiči používali zimné pneumatiky, a nerozlišuje, na ktorej náprave by mali byť namontované. To znamená, že požiadavka na zimné pneumatiky sa vzťahuje na celé vozidlo - na všetky nápravy. Platí to pre vozidlá do 3,5 t a autobusy. Výnimkou sú nákladné vozidlá nad 3,5 t, kde stačí mať zimné pneumatiky na jednej z hnacích náprav.

Celoročné pneumatiky v zime

A čo celoročné pneumatiky? Môžem byť pokutovaný, ak v zlých poveternostných podmienkach používam celoročné pneumatiky a nie zimné? Odpoveď znie, že rozhodujúcim faktorom sú označené celoročné pneumatiky. Pokiaľ v jej označení nájdete M+S, môžete si byť istí, že v zime môžete jazdiť na týchto pneumatikách. Väčšina celoročných pneumatík má toto označenie, ale pred kúpou celoročných pneumatík je lepšie si to overiť.

Povinné zimné pneumatiky pre nákladné vozidlá nad 3500 kg

Aj nákladné vozidlá musia mať zimné pneumatiky za rovnakých podmienok ako osobné vozidlá. Teda od 15. novembra do 31. marca, ak sú aj nepriaznivé poveternostné podmienky. Jediný rozdiel je v tom, že nákladné vozidlá musia mať zimné pneumatiky len na hnacej náprave. Ostatné nápravy nemusia mať zimné pneumatiky.

Povinné zimné pneumatiky v susedných krajinách

 • Rakúsko: Pravidlá povinného používania zimných pneumatík v Rakúsku sú veľmi podobné pravidlám v Českej republike, s jediným rozdielom, že v Rakúsku je termín od 1. novembra do 15. apríla. Aj v tomto prípade musí byť zlé počasie. Oveľa častejšie ako v Českej republike sa tiež vyskytuje povinnosť používať na určitých úsekoch snehové reťaze. Zvyčajne sa to rieši prenosnou dopravnou značkou alebo policajnou hliadkou, ktorá vás bez reťazí nepustí ďalej.
 • Belgicko: zimné pneumatiky sú povinné, ak je na ceste sneh alebo ľad. Vodiči by mali dodržiavať aj rýchlostné obmedzenia stanovené pre zimné podmienky.
 • Česká republika: Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 31. marca, ak na cestách prevládajú zimné podmienky. Ak je úsek označený značkou zimnej výbavy, musia byť zimné pneumatiky vždy nasadené.
 • Chorvátsko: Od 15. novembra do 15. apríla sú na horských cestách a niektorých ďalších určených úsekoch povinné zimné pneumatiky alebo reťaze.
 • Estónsko: Od 1. decembra do 1. marca musia mať všetky vozidlá pneumatiky, ktoré spĺňajú špecifikácie pre zimné podmienky.
 • Fínsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do konca februára, ale môžu byť povinné aj skôr alebo neskôr v závislosti od poveternostných podmienok.
 • Francúzsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale odporúčajú sa, ak je na ceste sneh alebo ľad. Ak sú na ceste problémy s trakciou, môžu platiť miestne zákazy.
 • Nemecko: Zimné pneumatiky sú povinné, ak sú na ceste snehové záveje, sneh alebo ľad. Povinnosť platí od 1. novembra do 31. marca.
 • Lotyšsko: Od 1. decembra do 1. marca sú na cestách mimo miest povinné zimné pneumatiky alebo reťaze.
 • Luxembursko: Zimné pneumatiky sú povinné, ak je na ceste sneh alebo ľad.
 • Poľsko: Poľsko je v tejto oblasti jednou z najpriaznivejších krajín v Európe. Zimné pneumatiky sú len odporúčané, nie povinné.
 • Rumunsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 31. marca, keď je na ceste sneh, ľad alebo iné podobné podmienky.
 • Slovinsko: Zimné pneumatiky alebo reťaze sú povinné na horských cestách od 15. novembra do 15. marca.
 • Švédsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 31. marca, ale môžu byť povinné aj skôr alebo neskôr v závislosti od poveternostných podmienok.
 • Švajčiarsko: Zimné pneumatiky alebo reťaze sú povinné na niektorých cestách od 1. novembra do 30. apríla.
 • Taliansko: Zimné pneumatiky sú povinné v niektorých regiónoch a provinciách, napríklad v Trentine, Južnom Tirolsku a Valle d'Aosta, od novembra do apríla.

 

Vyberáte letné pneumatiky? Tu je nový Test letných pneumatík 2024.

 

 • Continental PremiumContact 7

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Continental PremiumContact 7

  87 %

  20 recenzií


  Viac

 • Hankook Ventus Prime 4 K135

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  ADAC 2023

  Hankook Ventus Prime 4 K135

  89 %

  42 recenzií


  Viac

 • Michelin Pilot Sport 5

  AutoBild 2023

  Michelin Pilot Sport 5

  87 %

  63 recenzií


  Viac

 •  

   


  TOPlist TOPlist
  Zavrieť

  Zadajte rozmer vašich pneu

  Najčastejšie: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

  / R